Nie ma co się oszukiwać – zazwyczaj potrzebny jest nam zwyczajny papier do drukarki, dzięki któremu będziemy w stanie wydrukować dokumenty do pracy czy nauki albo rzeczy, które są dla nas w danej chwili istotne. Nie oznacza to jednak, że istnieje tylko jeden typ papieru służącego drukowaniu. Okazuje się wręcz, że typów tych jest co najmniej kilkanaście… Rodzaj papieru do drukarki w dużej mierze zależy od tego, czego oczekujemy do samego procesu drukowania. Inaczej będzie wyglądał papier dostosowany do potrzeb fotografów, inaczej zaś taki, który na co dzień używany jest w biurze. Oto przedstawiamy pięć najpopularniejszych typów papierów do drukarek wraz z ich zastosowaniem.

Papier biurowy

Dla wielu osób papier biurowy to po prostu papier uniwersalny, który sprawdzi się zarówno jako papier do drukarek, jak również taki do kserowania czy nawet rysowania przez małe dzieci. Papier tego rodzaju ma zazwyczaj gramaturę ok. 80 g/m2, jasność ponad 80% oraz grubość ok. 110 mikronów. Może być bardziej albo mniej biały, co najlepiej porównać, przykładając do siebie dwie kartki z różnych serii. Co więcej, papier biurowy powinniśmy dobrać do posiadanej drukarki, bo zależnie od tego, na jakiej technologii drukowania bazuje cały proces – kartka będzie inna. Nakładanie atramentu w sposób tradycyjny czy za pomocą lasera działa inaczej, dlatego też inny musi być papier.

Papier fotograficzny

Drugim rodzajem papieru, który dość często jest wykorzystywany w drukarkach, jest papier fotograficzny. Ten rodzaj papieru do drukowania dostosowuje się do oczekiwań samego fotografa, ale również do tego, jaką drukarką fotograficzną się posługujemy. Przykładowo, papier służący do wydruków laserowych musi być powlekany dodatkową warstwą, aby wydruk mógł potem korzystnie wyglądać.

Papier termotransferowy

Ciekawostka, czyli papier, na którym możemy wydrukować nadruk, a następnie… przenieść go na inną powierzchnię. Mowa rzecz jasna przede wszystkim o nadrukach, które potem np. metodą zaprasowania na gorąco możemy nanieść na koszulki.

papier do drukarkiPapier magnetyczny

Szczególny papier do drukowania, który posiada z jednej strony warstwę czekającą na wykonanie nadruku, z drugiej zaś – magnes. Taka powierzchnia magnesowa doskonale sprawdza się przy wykonywaniu własnych magnesów pamiątkowych. Produkt końcowy jest dodatkowo giętki.

Papier artystyczny

Do tego rodzaju papieru zaliczamy przede wszystkim papier wykonany z rozmaitych naturalnych włókien. Będzie to choćby papier bawełniany, który jest wykorzystywany przy tworzeniu wydruków rozmaitych reprodukcji.