Kiedy warto wymienić matrycę do laptopa?

Kupując laptopa, który zazwyczaj kosztuje dosyć pokaźną sumę pieniędzy, chcielibyśmy zapewne, aby służył on przez długi czas, a wszelkie awarie omijały go szerokim łukiem. Niestety jak każdy sprzęt, również on będzie na nienarażony w szczególności, że jest to komputer przenośny, a co za tym idzie okazji, do jego uszkodzeń będzie dużo więcej. Elementem, który szczególnie często ulega zniszczeniu, jest matryca do laptopa, czyli znacząca część ekranu odpowiadającą za to, że widzimy na nim wszystkie procesy graficzne i wizualne. Matrycę do laptopa można wymienić nie tylko ze względu na uszkodzenie, ale również w kilku innych przypadkach. W tym artykule zajmiemy się właśnie tym zagadnieniem. Postaramy się podpowiedzieć, kiedy jest dobry moment na tego typu ruch oraz jak wybrać dobrą matrycę do laptopa, która posłuży nam przez długi czas.

Wymiana nie tylko ze względu na uszkodzenie

Jeżeli laptop ulegnie uszkodzeniu np. poprzez pękniecie ekranu, to nie mamy zbytniego wyboru–komputer trzeba oddać do serwisu i zapłacić naliczoną kwotę. Tego typu uszkodzenia bardzo często powstają w transporcie, gdy nie zabezpieczymy odpowiednio urządzenia i zadziała na niego duży nacisk. Jednak jak już wspominaliśmy, wymiana matrycy do laptopa może być podyktowana również wydajnością. Niektórzy użytkownicy chcą dążyć do idealnych parametrów swojego sprzętu i to właśnie dlatego wymieniają niektóre jego komponenty na lepsze.

matryca do laptopaJaki sprzęt wybrać?

Na rynku znajdziemy matryce do laptopa w bardzo wielu wariantach. Osoby zorientowane w temacie z pewnością bardzo szybko rozpoznają kluczowe parametry oraz będą wiedzieć, który sprzęt najlepiej wybrać. W tym przypadku należy rozgraniczyć to, że nie każdej matrycy do laptopa zrobimy taki sam użytek. Jak w przypadku większości sprzętu elektronicznego istnieją oryginalne elementy, produkowane przez tę samą markę, która widnieje na logo komputera oraz bardzo szeroką ofertę tzw. zamienników, czyli sprzętu nieco gorszej jakości. Za tym drugim przemawia szczególnie cena, która to zazwyczaj jest niższa względem oryginalnego sprzętu. W tym przypadku trzeba zdecydować, czy chcemy płacić mniej i podejmować ryzyko, czy przywiązujemy dużą wagę do tego, aby wszystko grało, jak należy i wybierzemy matrycę do laptopa z autoryzowanego sklepu. Na rynku znajdziemy metryce do laptopa typu IPS, TN, czy MVA. Jeżeli podejmujemy próbę wymiany na własną rękę, warto bardzo dokładnie zapoznać się z opisem produktu, jak również doczytać nurtujące kwestie na różnego rodzaju tematycznych forach.