Na polskim rynku ubezpieczeniowym operują nie tylko firmy ubezpieczające oraz agenci ubezpieczeniowi. Coraz popularniejsze są przedsiębiorstwa oraz pośrednicy określający się jako „brokerzy ubezpieczeniowi.” W samym tylko Poznaniu możemy znaleźć blisko pięćdziesiąt firm zajmujących się brokerstwem ubezpieczeniowym lub posiadających podobne usługi w swoim portfolio. Co jednak tak naprawdę robi broker ubezpieczeniowy? Według polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli, branża ubezpieczeniowa w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija i jest jedną z największych w Europie Wschodniej. Nasz kraj, a szczególnie Poznań, jest swego rodzaju zagłębiem w regionie, jeśli chodzi o brokerów ubezpieczeniowych. Działa tu w tej branży ponad dwa tysiące osób a Poznań jest domem dla wielu brokerów z wszelkiego rodzaju szczególnymi specjalnościami, od telefonów komórkowych po profesjonalnych piłkarzy. Ci, którzy są całkowicie nowi w tematyce ubezpieczeniowej, mogą nie do końca rozumieć, czym zajmuje się broker ubezpieczeniowy. W takim przypadku przyda się krótkie podsumowanie, które pozwoli pojąć podstawy pracy w tym zawodzie.

Broker ubezpieczeniowy kontra ubezpieczyciel

Brokerzy ubezpieczeniowi to nie to samo, co ubezpieczyciele. Zadaniem tych pierwszych jest znaleźć odpowiednie ubezpieczenie, znaleźć odpowiedniego ubezpieczyciela i pomóc w załatwieniu roszczenia, ale odpowiedzialność za ryzyko związane z polisami ponosi ubezpieczyciel. W praktyce oznacza to, że podczas gdy broker pracuje, aby powiązać klienta z ubezpieczycielem, który jest odpowiedni dla niego, to kiedy klient ma prawo do roszczenia, brokerzy nie są tymi, którzy płacą.

broker ubezpieczeniowyJaką rolę odgrywa broker?

Pośrednicy ubezpieczeniowi to eksperci ubezpieczeniowi, którzy specjalizują się w określonych dziedzinach – na przykład ubezpieczeniu biznesowym lub zdrowotnym. Rolą brokera ubezpieczeniowego jest negocjowanie z ubezpieczycielami, aby pomóc klientowi uzyskać lepszą ofertę. Osoby pracujące w tym zawodzie powinny być upoważnione i regulowane przez Urząd Nadzoru Finansowego, który ma ścisły zestaw zasad, których muszą przestrzegać brokerzy ubezpieczeniowi. Dzięki temu można być pewnym, że zawsze działają w najlepszym interesie klientów poszukujących ubezpieczenia. Brokerzy działają w imieniu kupującego, a nie ubezpieczyciela, i wykonują całą pracę związaną z wyszukiwaniem konkretnej polisy. Zasadniczo pośrednik jest (lub powinien) być swego rodzaju przewodnikiem w złożonym świecie ubezpieczeń.