Jak wybierać wśród notariuszy?

pieczątka w kancelarii NotarialnejObecnie rynek doradców prawnych, adwokatów i notariuszy przestawia się niezwykle okazale, co daje dużą dowolność w wybieraniu instytucji, do której udamy się z naszą sprawą. Poniekąd jest to zaleta, ponieważ mamy w tym aspekcie ogromny wybór, ale pojawia się tutaj z kolei problem wyboru, gdyż nie wiemy, jak w rzeczywistości z naszą sprawą poradzi sobie dana kancelaria notarialna. Szamotuły to małe miasto, aczkolwiek również tutaj mieszkańcy posiadają dosyć duży dostęp do tego typu instytucji. W tym artykule chcieliśmy przedstawić kilka pomocnych rad, dotyczących tego, czym kierować się podczas wyboru, oraz jakie warunki powinna spełniać dobra kancelaria notarialna. Szamotuły, Warszawa, Kraków, Wrocław – niezależnie od tego, gdzie szukamy notariusza, powinien on spełniać podobne wymagania.

Czego powinniśmy oczekiwać od kancelarii notarialnej

Do tego typu miejsc udajemy się zazwyczaj w celu sporządzenia testamentu, potwierdzenia wartości notarialnej, wykonania odpisu różnego rodzaju dokumentów lub zdeponowania wartościowych przedmiotów. Jeśli chodzi o same procedury, mogą się one delikatnie różnić, aczkolwiek bez wątpienia każdy notariusz powinien w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo interesów każdej ze stron, jak również wszystkich osób, których dana sprawa prawna dotyczy. Dodatkowo cały proces powinien być w pełni klarowny i wyczerpująco wyjaśniony tak, aby żadne informacje nie zostały pominięte lub zatajone. Strony powinny mieć wgląd w całą dokumentację sprawy (oczywiście o ile przepisy na to pozwalają).

Cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości

Ze względu na dosyć skomplikowany przedmiot sprawy, jakim jest polskie prawo, dobry notariusz to taki, który potrafi w przystępny sposób wyłożyć swoim klientom warunki, na jakich opierać ma się dany proces oraz wszystkie czynności, jakie wykonywać będzie kancelaria notarialna. Szamotuły to miejscowość, której mieszkańcy są już coraz bardziej świadomi praw, jakie im przysługują, aczkolwiek ze względu na wspomnianą wcześniej złożoność czynności oraz przysługujące prawa, ważne jest, aby wszystko zostało dopięte właśnie przez kancelarię notarialną. Szamotuły to mała miejscowość, dlatego ceny usług prawniczych są dużo niższe niż np. w Warszawie, jednak trzeba liczyć się z tym, że trochę będziemy musieli zainwestować. Nie należy jednak sugerować się przesłaniem dotyczącym tego, ze zawsze droższe znaczy lepsze. Warto zaznajomić się z opiniami dotyczącymi konkretnych kancelarii notarialnych i wybrać te z najlepszymi notami.