Nie da się ukryć, że bez transportu nasza gospodarka nie byłaby nawet w połowie tym, czym jest obecnie. Transport i łączność sprawiają, że nie tylko cena, ale i użyteczność wielu, różnych towarów i usług zwiększa się, dzięki przemieszczeniu. W dzisiejszych czasach transport otacza nas dosłownie z każdej strony. Zarówno w postaci przewozu osób, jak i towarów. Wszystko od autobusów, rowerów, samochodów, ciężarówek na ludziach kończąc, jest lub może być środkiem transportu, dlatego tak ważne jest, aby zorientować się w jego podstawach. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej rodzajom transportu i powiemy, co każdy z nich oferuje.

Klasyfikacja transportu

Zaczniemy od tego, że rodzaj transportu możemy określić poprzez podział względem konkretnych parametrów: zastosowanymi środkami transportu, ładunku, który trzeba przewieźć, sposobu zorganizowania, czy chociażby wielkości przesyłki. To wszystko sprawia, że z na pozór prostego zagadnienia otrzymujemy rozbudowany, rozgałęziający się temat. My na potrzeby tego artykułu uprościmy sobie go nieco i skupimy się wyłącznie na podziale ze względu na zastosowaną gałąź transportu.

Główne gałęzie transportu

Jeżeli chodzi o podział transportu na ze względu na wykorzystywaną gałąź, to możemy je sobie podzielić na, aż sześć rodzajów wykonywanej usługi.

  • Na pierwszy ogień weźmy sobie transport lotniczy, inaczej zwany powietrznym. Jak nietrudno się domyślić, do tego rodzaju transportu wykorzystuje się samoloty. W zależności od tego, czy przewozimy ludzi, czy towary i jaka jest skala ładunku, wykorzystamy inny rodzaj samolotu. Co ciekawe, transport lotniczy od kilku dekad stanowi najnowocześniejszą i najlepiej rozwijającą się gałęzią transportu.
  • Transport kolejowy - znany od stosunkowo niedawna, wykorzystujący siłę taborów kolejowych. W skład kolejowego systemu transportowego można wliczyć nie tylko pociągi, ale także całą infrastrukturę, bez której żaden pociąg by nie ruszył. Koszty tego transportu nie są duże, ale obejmują zazwyczaj bardzo duże zamówienia.
  • Transport morski - wykorzystywany przez tysiące lat, odegrał bardzo ważną rolę w historii i rozwoju człowieka. Dziś transport morski kojarzymy głównie z ogromnymi kontenerowcami przewożącymi tysiące ton towarów z całego świata.  Rejsy z ładunkami to zazwyczaj przedsięwzięcia masowe wspomagające wymianę międzynarodową. Warto jednak wspomnieć, że ten rodzaj transportu także sprawdzi się w przewozach regionalnych, jednak na dużo mniejszą skalę wzdłuż linii brzegowej danego państwa.
  • Transport rurociągowy - Na koniec zostawiliśmy sobie coś ciekawego - transport rurociągowy. Wykorzystuje się go do transportu takich towarów jak ropa naftowa, czy gaz. To, co wyróżnia, go od pozostałych gałęzi transportu to fakt, że w tym wypadku środkiem transportu jest rurociąg, a nie żaden pojazd.