Czym zajmuje się biuro rachunkowe

Własny biznes kojarzy się najczęściej ze swobodą, wolnością i możliwością podejmowania decyzji. Bycie sobie sterem, żeglarzem i okrętem to kusząca wizja dla wielu z nas. Wszystko to w połączeniu z potencjalnym zyskiem (lepszym niż na etacie) sprawia, że coraz więcej osób decyduje się otworzyć swoją firmę. Zakładając biznes trzeba jednak liczyć się z wieloma przeszkodami, jakie staną na drodze przedsiębiorcy. Firmy powstają jak grzyby po deszczu, stąd też duże zapotrzebowanie na usługi rachunkowe. Czy otwarcie własnego biura to jednak dobry pomysł? A może bardziej opłaca się zatrudnić już w istniejącym i prosperującym biurze, choć za dużo mniejsze pieniądze?

Czym jest biuro rachunkowe

W pierwszej kolejności należy jasno określić, czym tak na prawdę jest biuro i co kryje się pod tą nazwą. W drugiej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie czym zajmuje się firma o takim profilu działalności, jakie kryteria trzeba spełnić, aby takową założyć, jakie trzeba posiadać uprawnienia lub certyfikaty, a także czy warto przejść szkolenie lub kurs przygotowawczy. Każde biuro rachunkowe we Wrocławiu świadczy usługi z zakresu rachunkowości. Klientem może być inne przedsiębiorstwo, instytucja, organizacja, fundacja lub zwykła osoba fizyczna. Prościej ujmując- z usług biura może skorzystać każdy, kto prowadzi działalność powodującą pewne skutki ekonomiczne. Zakres usług, jakie świadczy każde biuro, jest na prawdę szeroki, a im szerszy, tym więcej klientów może obsłużyć. A zatem, pod terminem "rachunkowość" rozumiemy podatki, księgowość oraz kadry i płace.

Księgowość

biuro rachunkowe we wrocławiuWłaśnie z nią najbardziej kojarzymy pracę biura. To oczywiście tylko jedna z usług, jakie może świadczyć firma. W ramach księgowości przedsiębiorca musi dostarczać rozmaite dokumenty, dlatego warto korzystać z jednostek działających w pobliżu, np. jeżeli firma ma siedzibę we Wrocławiu, najlepszym rozwiązaniem będzie biuro rachunkowe we Wrocławiu. Przynajmniej raz na miesiąc jesteśmy zmuszeniu odwiedzić osobiście jednostkę, a czasem nawet częściej - w zależności od skomplikowania księgowości danej firmy. Biuro prowadzi księgę przychodów i rozchodów, przekazuje deklaracje do urzędów, tworzy rozliczenia podatkowe oraz zapewnia doradztwo ekonomiczne i podatkowe, dzięki czemu przedsiębiorca może zminimalizować koszty związane z prowadzeniem działalności.

Wykształcenie i certyfikaty

Jeszcze nie tak dawno, do prowadzenia biura rachunkowego niezbędne było wyższe wykształcenie o odpowiednim kierunku. Istotny był również certyfikat, który zezwalał na prowadzenie tego typu usług. W świetle nowych przepisów każdy może otworzyć biuro rachunkowe we Wrocławiu, w innym dużym mieście lub w małej miejscowości - wszędzie, gdzie tylko jest zapotrzebowanie na takie usługi.