Kontynuując właściwie zaczynając cykl o zarabianiu w Internecie chciałbym uściślić jedną rzecz - nie będę opisywał cudownych programów, stron, klikaczy czy innych metod którymi bez wysiłku można zarobić pieniądze. Polecam bazować na swoich umiejętnościach i na nich spróbować zarabiać jak np.  na pisaniu tekstów.   Jeżeli ktoś ma tzw. lekkie pióro i chęci do pracy ma pełno możliwości, aby sobie dorobić - a przy odrobienie determinacji, doświadczeniu i zapału utrzymywać się z tego.  

1. Zostań copywriterem !

Copywriter to coraz bardziej poszukiwany fach, który zyskuje na popularności. Agencje marketingowe, pozycjonerskie bądź firmy z własnym blogiem potrzebują osób które zapewnią im treść do promocji swoich usług. Często się również zdarza, że sklepy Internetowe potrzebują osób do uzupełniania opisów produktów itd. Większość z was pewnie pomyślała, że to nie jest takie proste i trudno się wgryźć, tutaj was zaskoczę ale tak nie jest! Wystarczy przejrzeć oferty na OLX, Gumtree czy Oferii - ciągle jest poszukiwany copywriter. Większości jest to oferta pracy zdalne czyli idealna żeby sobie dorobić. Jak to wygląda w praktyce ? Aby załapać się na tego typu stanowisko trzeba śledzić oferty i zgłaszać się. Warto przygotować sobie cennik za teksty o poszczególnej długości np 1000, 2000 znaków, ile trzeba zapłacić za wpis na bloga, poradnik na podany temat itd. Oczywiście każdy tekst  musi być unikalny, a często się zdarza że będzie trzeba się rzetelnie zapoznać z danym tematem aby nie pisać bzdur (blog, poradniki). Podczas rekrutacji (często mailowej) prawie zawsze proszą nas o próbkę swoich umiejętności, jest to prośba o napisanie tekstu na podany temat na określoną liczbą znaków. Warto uważać kiedy jakaś firma żąda takich tekstów kilka albo kilkanaście. Jeżeli uda nam się podjąć współpracę z jakąś firmą (a nie jest to trudne) to czekamy na zlecenia i tutaj już zależy od Was na ile macie konkurencyjne stawki i jakiej jakości są wasze teksty. Czym lepsza będzie proporcja jakość a cena tym większa jest szansa na większą liczbę zleceń. Oczywiście teksty muszą być poprawne stylistycznie i gramatycznie bo w przeciwnym wypadku długo nie popracujecie w tym temacie. Kolejną ważną rzeczą jest pilnowanie umów, poważne firmy dają umowy o zlecenie/dzieło, dzięki czemu mamy gwarancje wypłaty a dana firma ma potwierdzenie przekazania praw autorskich. Jeżeli, ktoś nie będzie oferował takiej umowy to już wiadomo jak to jest - ryzyko.  

2. Zostań "blogjerem"

Kolejnym sposobem na zarabianie za pomocą pisania tekstów jest założenie swojego bloga. Wiele osób błędnie sądzi, że aby mieć bloga trzeba mieć stronę, hosting itd. Oczywiście jest to jedna z opcji, ale w łatwy i szybki sposób można założyć bloga na portalach jak blogspot, wordpress,blogger itd. Prowadzenie bloga jest mniej zobowiązujące niż bycie copywriterem bo nie gonią nas terminy, jednak ta forma pracy wymaga długofalowej i systematycznej pracy co w przyszłości może się przełożyć na wymierne korzyści z publikowania reklam (Adsense) oraz współpracy z innymi firmami (Reachbloger, Whitepress). Na blogu trzeba zadbać o ciekawy kontent, zgromadzić grupę czytelników i dopiero wtedy można myśleć o czerpaniu jakiś korzyści z tego.  

3. Sprzedaż artykułów

Następnym sposobem, aby dorobić sobie za pomocą pisania tekstów jest zapisanie się w takich portalach jak: Seotxt.pl, Textbookers.com, TextMarket.pl, Zaradni.pl. Zasada jest bardzo prosta- piszemy dobry tekst na dany temat, najlepiej z popularnych branż jak moda czy meble i zgłaszamy je do wymienionych stron i wyceniamy. Wspomniane wpisy są oceniane przez moderatorów i dostają notę jakości. Teraz czekamy, aż kogoś zainteresuje temat i kupi wtedy mamy z tego profity.  Osobiście uważam, że najbardziej opłacalne jest pisanie zaawansowanych poradników. Takie wpisy wymagają dużego zapoznania się z danym tematem, przygotowaniem się merytorycznym, ale można za to otrzymać odpowiednie pieniądze.  

4. Wypracowania

Ten punk zapewne nie jest żadnym zaskoczeniem :) Każdy kto przegląda podstrony z ogłoszeniami, grupy na Facebooku skupiających uczniów - widzą pełno próśb o pomoc i napisanie wypracowań itd. Zawsze można się zgłosić i coś dorobić. Jeżeli posiadamy już większe doświadczenie i czasu możemy podejmować się zleceń pisania prac dyplomowych, maturalnych. Temat jest o tyle trudniejszy, że wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na przygotowanie się oraz napisanie samej pracy. Tutaj stawki są niewątpliwie najwyższe w zależności od tematu.  

5. Recenzje

Ostatnim pomysłem jaki chciałem opisać w tym artykule to pisanie recenzji/ artykułów do czasopism bądź stron publicystycznych. Ten punkt może się kojarzyć z punktem pierwszym jednak forma współpracy wygląda nieco inaczej. Tutaj najtrudniej moim zdaniem jest się wgryźć - ogłoszeń nie ma za dużo więc trzeba próbować pisać do odpowiednich stron bądź gazet z propozycją współpracy. Tutaj warto ukierunkować się w temat, który nas interesuje ponieważ ciężko będzie pisać o grach komputerowych osobie, która nie gra bądź co gorsza ich nie lubi.  

Uwagi

Na koniec chciałbym podkreślić, że do wszystkich wymienionych punktów, aby do czegoś dojść niezbędna jest determinacja i systematyczność. Branża marketingu Internetowego oraz pozostałe wymienione cały czas potrzebują unikalnej i wartościowej treści, którą ktoś musi napisać. W większości przypadków nie jest wymagane nawet wysłanie CV tylko wystarczą próbki napisanych tekstów. Warto zadbać również o własne portfolio, którym będzie można się pochwalić - istotne jest to dla punktów 4 i 5. Na początku mogą nie pojawić się wielkie pieniądze, ale zawsze od czegoś trzeba zacząć i nabyć doświadczenie. Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz: wymienione rzeczy można wpisać do CV! Zawsze to może być dodatkowy punkt, kiedy ktoś na co dzień robi w danym temacie. Mamy bloga o modzie to może być kluczowe znaczenie do rekrutacji do takiej firmy bo to jest potwierdzenie, że faktycznie tak jest itd. To samo tyczy się pozostałych punktów.