zajęcia dla niemowląt warszawaWielu rodziców nie posyła nawet dzieci w wieku przedszkolnym na żadne dodatkowe zajęcia, stawiając przede wszystkim na wychowanie w domu. Prawda jest jednak taka, że oglądanie bajek w telewizji czy pół godziny poświęcone wspólnej grze w grę planszową nie zastąpią niektórych ogólnorozwojowych zajęć. A te warto wdrażać w życie dziecka jeszcze w okresie niemowlęcym, choć dla wielu wydaje się to niemożliwe. Przywykliśmy do myślenia, że dopiero starsze dzieci – przynajmniej takie, które mogą już iść do przedszkola – są  na tyle zdolne do skupienia i kojarzenia faktów, że możemy inwestować w ich rozwój. Tymczasem nie jest to prawda, a brak rozwoju w okresie niemowlęcym jest w stanie znacznie przekreślić rozwój na dalszym etapie. Sprawdźmy, jakie wybrać zajęcia dla niemowląt – Warszawa i okolice pełne są różnych ofert, choć nie zawsze są one warte uwagi.

Jak powinny wyglądać zajęcia aby zainteresować innych?

Przede wszystkim zajęcia z niemowlętami powinny być odpowiednio przygotowane. Oczywistym jest, że ze względu na wczesny wiek dzieci oraz często problemy z rozłąką z rodzicami zajęcia powinny być organizowane z ich uczestnictwem. Dzięki temu dzieci czują się spokojniejsze i bezpieczniejsze oraz mają mniej problemów ze skupieniem się na przekazywanych treściach. Nie ma co wymagać, że zajęcia tego rodzaju będą specjalnie rozbudowane – są bowiem raczej skierowane na intuicyjny rozwój podstawowych zdolności, które potem owocują m.in. lepszą koncentracją. Zajęcia zdecydowanie powinny być prowadzone przez wykwalifikowany personel, zaś wszystkie używane na nich materiały muszą być atestowane i bezpieczne dla niemowląt. Co istotne, zajęcia powinny mieć zawsze konkretny cel, a jednocześnie muszą bazować na nieprzymuszonym w nich udziale, bo tylko wówczas mogą być przyjemnością – a dzieci z zabawy czerpią często najwięcej.

Postaw na rozwój – czyli na co?

Warto stawiać przede wszystkim na rozwój ogólnych cech, gdy wybieramy zajęcia dla niemowląt. Warszawa obfituje w rozmaite propozycje, m.in. zajęcia na basenach dla rodziców i dzieci, świetnie rozwijające i wzmacniające mięśnie oraz pomagające dzieciom w radzeniu sobie z poznawaniem otoczenia. Przydatne są również zajęcia muzyczne, np. popularne ostatnio zajęcia gordonowskie, w których stawia się na umuzykalnienie. Rodzice często nie chcą stawiać na rozwój muzyczny, uważając go za nieprzydatny w rozwoju intelektualnym i mniej ważny od rozwoju fizycznego. Tymczasem dobrze prowadzone zajęcia muzyczne wpływają na rozwój płynnej mowy, lepszej dykcji, zwiększenie koncentracji i kreatywne podejście do rozwiązywania problemów przez dziecko.