Nie ma nic lepszego od pysznych warzyw i owoców, które sami wyhodujemy w swoim własnym ogródku. Wówczas możemy mieć pewność, że będą one zdrowe oraz pozbawione środków chemicznych. Posiadając działkę i choć kawałek ziemi do uprawy, powinniśmy zdecydować się na uprawę podstawowych warzyw. Niestety, często zmieniające się warunki pogodowe nie zawsze pozwalają nam na wyhodowanie dorodnych warzyw. Ratunkiem są tunele foliowe, w których panują właściwe warunki. Dzięki nim możemy bez żadnego problemu uprawiać smaczne warzywa oraz owoce. Jedynym, o czym należy pamiętać jest regularne nawadnianie oraz doglądanie plonów.

Czym jest tunel foliowy?

Tunel, czyli inaczej cieplarnia foliowa jest pomieszczeniem sztucznym, w którym uprawiać można rośliny. Zazwyczaj stosowany jest w ogrodnictwie. Składa się on z dużej folii, która nakładana jest na metalowy szkielet. Dzięki temu mamy dużą przestrzeń wewnątrz, sama konstrukcja nie jest skomplikowana, a założenie folii nie przysparza większych problemów. Materiał ten pozwala nam na uzyskanie wysokiej temperatury, która niezbędna jest do wyhodowania poszczególnych rodzajów roślin.

Jakie korzyści przynosi nam tunel foliowy?

Ten zwykły kawałek sztucznego materiału znacznie podnosi wewnątrz temperaturę, a także chroni wszystkie rośliny przed szkodliwym działaniem wiatru, gradu oraz innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Bardzo charakterystyczny mikroklimat daje nam możliwość wyhodowania roślin ciepłolubnych, w których skład wchodzi pomidor, papryka, czy też ogórek. Ponadto tunel foliowy umożliwia szybkie wyhodowanie warzyw kapustnych, liściowych oraz przeróżnych roślin ozdobnych. Należy również podkreślić, że tunel ten chroni wszystkie warzywa przed niezwykle szkodliwymi opadami atmosferycznymi. Łodygi, a także liście roślin szczególnie narażone są na zniszczenie, które nie następuje jeśli tylko wykorzystamy tunel foliowy. Dzięki temu niemalże do zera zredukowane są choroby grzybowe.

Z czego składa się tunel foliowy?

Tunel składa się z konstrukcji drewnianych, metalowych, ale także z betonu oraz tworzywa sztucznego. Na cały szkielet naciągana jest folia pojedyncza lub czasem podwójna. W Polsce najczęściej wykorzystywana jest folia polietylenowa. Najczęściej ma właśnie kształt tunelu, skąd też bierze się jej nazwa. Korzystanie z takiego tunelu z całą pewnością zapewni nam bezpieczeństwo podczas uprawy roślin. Dzięki temu cieszyć się będziemy pysznymi i przede wszystkim zdrowymi warzywami.