Komora chłodnicza jest głównym elementem łańcucha chłodniczego służącym do przechowywania łatwo psujących się towarów, a budowa komór chłodniczych wymaga zainstalowania odpowiedniej izolacji w zależności od wymaganej temperatury wewnętrznej. Komora chłodnicza charakteryzuje się wysoką izolacyjnością cieplną i paroszczelnością, co pozwala na zachowanie określonego poziomu temperatury bez różnicy w jakim miejscu komora się znajduje. Dzięki zaletom technicznym nowoczesnych komór chłodniczych można przechowywać i transportować wszelkie towary, które wymagają rygorystycznie określonych parametrów konserwacji i składowania.

Konstrukcja komory chłodniczej

By utrzymać wewnątrz wymaganą temperaturę, komory chłodnicze obecnie są wyposażane w panele izolacyjne z pianki poliuretanowej pokrytej obustronnie blachą ocynkowaną i lakierowaną termicznie. Panele te są wykonywane na wymiar, aby zaizolować pomieszczenie, połączyć je razem, a następnie poddać silikonowaniu.
W ostatnich latach podłoga w komorach chłodniczych uległa znacznym zmianom. Izolacja może być wykonana tradycyjnie za pomocą paneli poliuretanowych ułożonych na paroizolacji, gdzie następnie kładzie się beton o grubości 8 cm. Realizując budowę komory chłodniczej, podłogę można też wykonać przy pomocy izolacji próżniowej, która pozwala na zaizolowanie chłodni o grubości 4 cm. Powyżej tej izolacji można wykonać posadzkę z zaprawy epoksydowej o całkowitej grubości 4 cm łącznie z pokryciem lakierem syntetycznym. Oznacza to, że przy grubości 8 cm możliwe jest zaizolowanie komór chłodniczych bez konieczności wykonywania dużych spadków w podłodze bądź tworzenia podjazdów.
Istotnym elementem budowy komory chłodniczej są drzwi, które wykonuje się z aluminium, stali nierdzewnej lub blachy wypełnionej specjalną izolacją. W przypadku drzwi istnieją różne modele: zawiasowe, przesuwne, elektrycznie przesuwne, ognioodporne. Komora chłodnicza jest wyposażona również w agregat, który zazwyczaj instaluje się na dachu komory lub na zewnątrz. Dzięki pracy agregatu można utrzymać odpowiednia temperaturę wewnątrz chłodni. Budowa komór chłodniczych wymaga również aparatury, która ogranicza straty ciepła. Dodatkowo w komorach chłodniczych instaluje się oświetlenie, podłogę antypoślizgową i zestawy wmontowanych półek.

Montaż komory chłodniczej

Istnieje kilka metod montażu komór chłodniczych. Mogą być montowane u producenta w całości z płyt poliuretanowych, wbudowywane w obiekty o większych rozmiarach lub w formie murowanych wolnostojących obiektów oraz składanych komór z segmentowych płyt poliuretanowych.
Budowa komór chłodniczych i montaż są wykonywane przez wyspecjalizowane firmy, gdzie ważnym elementem jest zachowanie obowiązujących standardów, a do budowy komór chłodniczych wykorzystuje się wysokiej jakości elementy i nowoczesne podzespoły chłodnicze.