Wraz z upływem czasu coraz większa liczba transakcji odbywa się za pomocą różnego rodzaju kart płatniczych. Bardzo łatwo jest z nich korzystać, nie trzeba nosić ze sobą sporej ilości gotówki, gdy zajdzie potrzeba dokonania kosztownego zakupu.

Istota

Jak działa akrta kredytowa?

Posiadanie karty kredytowej dla jednej osoby będzie sporym ułatwieniem a dla innej obciążeniem. Łatwość z jej korzystania jest jednocześnie największą zaletą jak i niedogodnością. Karta kredytowa nie jest powiązana z kontem osobistym posiadacza takiej karty. Działają na zasadzie kredytu z określonym górnym limitem wydatków. Na dobrą sprawę, płacąc taką kartą wydaje się pieniądze banku, który otwiera powiązane z nią konto, o saldzie równym wspomnianemu limitowi. Możliwość płacenia kartą traci się dopiero po osiągnięciu limitu zadłużenia. Instytucje oferują wysokie limity, ponieważ zarabiają one wtedy, gdy posiadacz karty kredytowej nie spłaca zadłużenia. Warto pamiętać o oferowanym okresie bezodsetkowym. Wynosi on przeważnie powyżej 50 dni. W tym czasie użytkownik nie ponosi żadnych opłat za korzystanie z długu. Później bank zaczyna naliczać odsetki od niezwróconej kwoty. Jeśli chcemy uzyskać na ten temat więcej informacji, możemy znalźć je na stronie: https://cardina.pl/blog/jak-dziala-karta-kredytowa.

Okres bezodsetkowy

Banki uczyniły z okresu bezodsetkowego główny punkt swojej oferty, który może sięgać nawet 60 dni i dzieli się na dwa okresy: - cykl rozliczeniowy - okres miesiąca, który kończy się podsumowaniem wszystkich transakcji i wystawieniem wyciągu. Można znaleźć w nim takie informacje jak informacje o saldzie zadłużenia, minimalna kwota do zapłaty oraz termin, w którym należy spłacić zadłużenie, - czas na spłatę zadłużenia - czas pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty zadłużenia. Jeżeli okres bezodsetkowy wynosi 55 dni, to po zamknięciu 30-dniowego cyklu rozliczeniowego, użytkownik ma jeszcze 25 dni na spłatę karty. Jeśli limit będzie spłacany w czasie trwania okresu bezodsetkowego, to użytkownik nie zapłaci żadnych odsetek z tytułu korzystania z karty.

Transakcje gotówkowe

Jak każdą kartą, tak i kartą kredytową można wypłacać pieniądze z bankomatu. Jednak w tym przypadki użytkownik karty kredytowej może ponieść spore koszty. Od razu po pobraniu gotówki, bank dolicza prowizję (zwykle 3-4%, ale minimum 5-10 zł) za wypłatę z bankomatu. W tej sytuacji nie obowiązuje także okres bezodsetkowy i bank od razu przystępuje do naliczania odsetek. Złym pomysłem jest także wykonywanie przelewów z karty kredytowej, choć taka forma może być tańsza od tradycyjnej wypłaty gotówki. Zdarza się także, że niektóre banki traktują przelew jako transakcję bezgotówkową.