Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp. W kontekście wnętrz dużą popularnością cieszą się wersje stołowe, które można spotkać praktycznie w każdym domu i mieszkaniu. Czym kierować się przy ich wyborze?
Do jakich pomieszczeń będą pasowały?
Lampy stołowewykorzystuje się w wielu pomieszczeniach. W kontekście sypialni najczęściej są to lampki nocne, które alternatywnie mogą występować w formie ściennej, lecz warianty do postawienia na stoliczku nocnym są preferowane przez wiele osób. W takim samych charakterze można z nich skorzystać w pokojach dziecięcych. Lampy stołowe znajdują także zastosowanie w salonach. Zwykle są to największe pokoje w przestrzeni mieszkalnej, a duża powierzchnia wymaga zróżnicowanego oświetlenia. Wykorzystuje się je zatem na stolikach kawowych czy choćby komodach - często pełnią też w tym pokoju głównie funkcje dekoracyjne, podnosząc walory estetyczne wnętrza. Mogą stanowić także dyskretne i niezbyt rażące źródło światła, przydatne choćby podczas oglądania telewizji, gdy pomieszczenie powinno być przyciemnione, lecz dla wygody warto pozostawić wtedy trochę światła podchodzącego właśnie z takiej lampki. Lampy stołowe doskonale sprawują się wreszcie przy miejscu roboczym, a więc z reguły na biurkach - w domowych gabinetach dorosłych domowników lub w pokojach młodzieży, gdzie młode osoby odrabiają lekcje i się uczą.
Dopasowanie do stylu
Wybierając takie lampy trzeba pamiętać o tym, że muszą się dobrze komponować z resztą pomieszczenia. W klasycznych wnętrzach preferowane są zwykle ozdobne wersje, z ładnymi wzorami. Szczególnie efektowne mogą być warianty z ceramiczną podstawą ze zdobieniami, które prezentują się bardzo elegancko. Do pomieszczeń w stylu industrialnym świetnie będą pasowały lampy metalowe. Z kolei w nowoczesnych aranżacjach najlepiej sprawdzą się proste lampy o geometrycznych kształtach, które wpisują się w minimalistyczne trendy.
Z kloszem czy bez?
Lampy stołowe występują zwykle w wersjach z kloszem, natomiast te wykorzystywane przede wszystkim do miejsc roboczych, mogą przyjmować prostą formę w której na końcu znajduje się jedynie delikatnie przesłonięta żarówka - zwykle są też one regulowane, by ułatwić codzienne użytkowanie. Decydując się na wariant z kloszem trzeba zwrócić szczególną uwagę na ten element. Dobrze jeżeli przesłania on całą żarówkę, gdyż światło będzie wtedy delikatnie przytłumione i nie będzie przeszkadzało domownikom. Jeśli ma to być tylko dodatkowe oświetlenie, występujące u boku mocniejszych lamp, to można zdecydować się na takie z ciemniejszym kloszem. Jeżeli mają dawać więcej światła - wskazane są białe i jasne klosze.