Efektowne kryształy od zawsze przykuwały wzrok refleksami światła, które załamywało się na ich powierzchni i rozszczepiało się na tysiące błyszczących iskierek. Efekt zapewniany przez wysokiej jakości szkło kryształowe (szkło ołowiowe) poddane specjalistycznemu procesowi obróbki jest niemal nie do zastąpienia przez innego rodzaju materiały, chyba że są to tak cenne materiały jak brylanty. Ze względu na wygórowane ceny oryginalnych diamentów, szkło kryształowe w ostatnich latach zyskało na znaczeniu jako jeden z popularnych materiałów wykorzystywanych w branży jubilerskiej. Wiodącym producentem ozdób wykonywanych z tego typu szkła jest austriacka firma Swarovski.

Popularność Swarovski Crystals to pochodna wielu różnych elementów. Pierwszym i chyba najważniejszym z nich jest cena. Kryształy są znacznie tańsze od naturalnych kamieni szlachetnych, a gwarantują uzyskanie podobnego efektu dekoracyjnego. Mają wysoką zdolność do rozszczepiania światła, a poza tym są łatwe w obróbce, z pewnością zdecydowanie łatwiejsze niż niezwykle twarde diamenty. Szkło kryształowe jest materiałem stosunkowo miękkim, który w prosty sposób można formować, nadając mu dowolne kształty. Dzięki temu wśród produktów Swarovski Crystals znaleźć można kryształy różniące się od siebie nie tylko rozmiarami czy kolorami, ale także kształtem i nadaną im przez rzemieślnika formą. Bez problemu możemy kupić zatem kryształy w kształcie owalnym, podłużnym lub prostokątnym. [caption id="attachment_6741" align="aligncenter" width="235"]Swarovski Crystals w Cassiopeia-art.pl Swarovski Crystals w Cassiopeia-art.pl[/caption]

Drugi z elementów przemawiających za wzrostem popularności wyrobów Swarovski Crystals to wiele możliwości zastosowania tego typu kryształów. Współcześnie wykorzystuje się je m.in. do produkcji klasycznej biżuterii tj. pierścionki, naszyjniki, kolczyki, bransoletki czy łańcuszki, a także do produkcji różnego rodzaju przedmiotów o charakterze dekoracyjnym tj. miniaturowe, pozłacane figurki z wbudowanymi kryształkami Swarowskiego czy do ozdabia przedmiotów użytkowych, w tym odzieży i obuwia.

Do wzrostu zainteresowania kryształami Swarovski przyczyniła się także ich duża dostępność oraz rozwój rynku wyrobów hand made m.in. na rynku biżuterii. Dziś każda miłośniczka ręcznie robionej biżuterii może bez problemu zaopatrzyć się w oryginalne kryształy marki Swarovski i samodzielnie przygotować własną kolekcję wyrobów jubilerskich. Tego typu biżuteria cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród młodych osób, których często nie stać na kupno znacznie droższej złotej biżuterii zdobionej oryginalnymi kamieniami szlachetnymi. Poza tym biżuteria zdobiona oryginalnymi kryształami Swarowskiego ma wielkie walory dekoracyjne, a przecie to w każdej biżuterii jest najważniejsze.