Podczas gdy wiele osób zaczyna szukanie nowego monitora od rozejrzenia się w określonym przedziale cenowym, o wiele lepszą strategią wydaje się być określenie najpierw, które funkcje monitora są nam najbardziej potrzebne. Dopiero wtedy można wziąć pod uwagę cenę. W ten sposób najprawdopodobniej uzyskamy lepsze ogólne zrozumienie wartości funkcji, które będą lepiej pasować do naszego sposobu pracy. Poświęcenie nieco więcej czasu pozwoli wybrać taki monitor podglądowy, który będzie znacznie lepiej i dłużej służyć niż egzemplarz wybrany wyłącznie w oparciu o cenę. Natomiast inaczej jest w przypadku konkretnej marki urządzenia, która jak najbardziej może być użyta jako wskaźnik jakości produktu. Chodzi o to, że możemy śmiało założyć, że monitor Lilliput będzie cechował się wyższą jakością niż pierwszy lepszy produkt jakiejś mało znanej marki. Wybierając przodującego w branży producenta możemy być pewni nie tylko jakości, ale również różnorodności oferowanego sprzętu. Monitory Lilliput występują w szerokiej gamie funkcji i rozmiarów. Z drugiej strony, bogaty wybór może to sprawić, że zdecydowanie się na jakiś konkretny model może być trudnym zadaniem - nawet jeżeli poruszamy się w obrębie oferty jednego producenta.

Monitor czy rejestrator

Jednym z pierwszych kryteriów, które należy rozważyć, jest to, czy potrzebujemy tylko monitora, czy też kombinacji monitora i rejestratora. monitor liliputZaletą kombinacji monitor/rejestrator jest to, że można tworzyć wysokiej jakości nagrania, których wewnętrzny rejestrator aparatu może nie być w stanie dopasować. Mamy również pewność, że otrzymamy taki sam plik nagrania bez względu na to, z jakiej kamery korzystamy, a to może być ogromną zaletą. Ponadto, hybrydy mają wbudowane funkcje monitorowania i narzędzia obrazu, które mogą okazać się przydatne podczas robienia zdjęć. Nie wszystkie monitory nie będące rejestratorami będą miały te funkcje.

Rozmiar i waga

Po ustaleniu, w którą stronę chcemy iść, kolejną najważniejszą funkcją do oceny jest rozmiar urządzenia. W większości przypadków monitor na aparacie służy jako bardziej elastyczny ekran, który jest większy od ekranu podglądu z kamery i taki, który można ustawić niezależnie od samego aparatu. Pozwala to na wykorzystanie go jako pomoc w kompozycji i kadrowaniu zdjęć. Wybór monitora zależeć będzie najprawdopodobniej od tego, jak duży jest wymagany ekran do wygodnego korzystania z niego. Pamiętajmy, że im większy zamontujemy monitor na aparacie, tym bardziej będzie trzeba poruszać głową, aby zobaczyć wokół monitora. Nawiasem mówiąc, stąd też pewnie pochodzi nazwa monitorów Lilliput – z chęci dania klientom do zrozumienia, że nie są to ciężkie i niewygodne produkty. Biorąc pod uwagę rozmiar i wagę monitora, zazwyczaj preferowane są monitory od 5 do 7 cali, przy czym inne rozmiary są przydatne w przypadku montowania ich poza aparatem i w innych specjalnych zastosowaniach.