Podróżowanie i zdobywanie nowych doświadczeń to wspaniała przygoda, która potrafi dostarczyć wspaniałych przeżyć. Zdobywanie nowych znajomych i widząc, poznając ich obowiązki, sposoby na rozwiązanie problemów i doświadczenie, sami możecie zacząć wprowadzać interesujące zmiany w swoim życiu. Świetnym przykładem są takie miejsca jak gemba.

Sama nazwa może być nieco zagadkowa dla większości osób, lecz gemba to nic innego jak miejsca pracy. Jest to japońskie słowo stosowane w Systemie Produkcyjnym Toyoty. Nie oznacza to, że gemba spotykana jest jedynie w Japonii, więc warto zastanowić się nad tym, jak zachowywać się podczas ewentualnych odwiedzin.

Zadawaj pytania i szanuj wszystkich

Grupa osób przy pracyOkazanie braku szacunku, to chyba najgorsza rzecz, jaką mogą zrobić goście. Niezależnie, czy prowadzicie rozmowę z bardzo ważnym dyrektorem handlowym, czy prostym pracownikiem, zawsze należy oddać szacunek wykonywanej pracy. Każdy ma swoje określone zadanie i musi realizować je z pełnym profesjonalizmem – nieistotne, czy są to skomplikowane obliczenia, czy banalnie prosta produkcja.

Gemba to miejsce, w którym możecie zadawać pytania. Spontaniczność może nie przynieść satysfakcjonujących rozwiązań, ponieważ pod wpływem emocji możecie o większości rzeczach zapomnieć. Najlepszym pomysłem będzie przygotowanie wszystkich istotnych kwestii na kartce, lecz spróbujcie się ich nauczyć na pamięć. W ten sposób nie będziecie musieli cały czas z niej korzystać, gdyż może powodować to w pewien sposób dyskomfort.

Nauczenie się kilku zdań nie powinno sprawiać problemów, a warto zaznaczyć, że nie muszą być to wyuczone formułki, które będziecie wyśpiewywać, wystarczy po prostu spamiętać detale. Zawsze też przygotujcie się merytorycznie, to zajmie zaledwie kilkanaście minut, a z pewnością dużo więcej wyciągnięcie z takiej wizyty. Gemba to miejsce, w którym można poznać różnice w wykonywaniu tych samych czynności na wiele sposobów, co z pewnością zmieni Wasze postrzeganie pracy i może wniesie dodatkowych wartości do prywatnej codzienności.

Szczegóły na stronie:  https://lean.org.pl/o-tym-w-jaki-sposob-nalezy-chodzic-do-gemba-idz-i-zobacz-zapytaj-dlaczego-okaz-szacunek/, wejdź i dowiedz się jeszcze więcej o Gembie!