Technologie a kolor szyb

Ogólnie funkcjonujące prawo zabrania przyciemniania szyb w Polsce w pojazdach mechanicznych. Jednak mimo to można zauważyć, że szyby samochodowe czy szyby do maszyn budowlanych są innej barwy lub też bywają przyciemnione. Niektóre folie na szyby w samochodach osobowych są dozwolone. Przeważnie są one widoczne na szybach tylnych, a wtedy to przy odpowiednie przepuszczalności światła wiele osób się na nie decyduje. Powoduje to zaciemnienie w środku, co przy dużym słońcu doskonale ułatwia jak i umila jazdę. Dodatkowo wiele osób stosuje folie ciemne na tylne szyny ponieważ czasami zostawiają coś w samochodzie, na przykład w typie vana, coś wartościowego i nie chcą, aby jakiekolwiek osoby z zewnątrz mogły zajrzeć do środka. W wielu wypadkach jest to pomocne, bowiem nie kusi oka nieprzychylnej osoby, choćby złodzieja. Najczęściej takie przyciemnione szyby można spotkać w samochodach przedstawicieli handlowych, którzy wożą ze sobą próbki swoich towarów.

Zaciemnienia tylko w innym kolorze można spotkać również na szybach czołowych. Widoczne są ciemniejsze paski w różnych kolorach na górze szyby – przeważnie są to paski w kolorze zielonym lub też niebieskim. Służą one do rozproszenia promieni słonecznych w trakcie jazdy. Nie zawsze kierowcy wystarczy tak zwane słoneczko w samochodzie, żeby zasłonić oczy, czasami jest potrzebne coś dodatkowego, żeby to słońce nie oślepiało jak i nie męczyło oczu. Takie paski mimo tego, że może wydawać się inaczej, doskonale sprawdzają się w każdym samochodzie jak i pojeździe. Od pewnego czasu zaczęto tego typu szyby, do połowy zaciemnione, stosować w różnych pojazdach, zarówno w maszynach rolniczych jak i budowlanych. Szyby do maszyn budowlanych są bardzo ważne, ponieważ ludzie operujący nimi przeważnie pracują w godzinach porannych, południowych, czyli w momencie największego słońca. Taki rodzaj szyby potrafi bardzo umilić, a przede wszystkim podnieść komfort pracy tych ludzi. Trzeba brać pod uwagę to, że przebywają oni w tych maszynach narażonych na ostre promienie słoneczne dzień w dzień, po kilka, a czasami kilkanaście godzin. Przyciemnione szyby, w innym kolorze niż bezbarwnym potrafią bardzo dużo zrobić, zmniejszyć to nasłonecznienie jak i narażenie ciała na promienie.

Jak widać kolor szyby w samochodach jak i różnego rodzaju maszynach jest bardzo ważny. Przy wersji czołowej niweluje on bardzo wpływ promieni słonecznych na człowieka jak i na jego reakcje. Przede wszystkim ważne jest to, że nawet lekko przyciemniona czy też z paskiem zieleni bądź odcieniem niebieskiego potrafi ograniczyć oślepienie kierowcy przez słońce, a to bardzo wpływa na kierowcę, operatora jak i na osoby trzecie.

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*