Zawód krawca to jedno z tych zajęć, które o mało nie odeszło do lamusa. Bardzo popularny pod koniec ubiegłego wieku (i, rzecz jasna, w latach wcześniejszych), na przełomie tysiącleci został niemalże wyparty przez masową produkcję ubrań. Były takie chwile, że krawcy i krawcowe służyły jedynie zamożnym klientom, którzy nie chcieli słyszeć o niczym innym niż ubrania szyte na miarę, specjalnie dla nich. Wydawało się już, że charakterystyczne nożyczki, nici i szablony krawieckie znikną wraz z coraz rzadziej występującymi na ulicach naszych miast zakładami krawieckimi. Na szczęście moda na unikatowe, indywidualnie dopasowane ubrania powraca, razem z ogólnym popytem na rzeczy wykonane ludzkimi rękami. Zawód krawca ma się ostatnio bardzo dobrze, a ich usługi mają wzięcie równie duże, co te kilka dekad temu. Wszystko to sprawia, że warto rozważyć karierę w tym zawodzie, zwłaszcza, jeżeli mamy do niego smykałkę a szycie ubrań interesowało nas od dawna. Co może się przydać w tym przedsięwzięciu?

Niezbędny sprzęt

Nietrudno jest wyobrazić sobie podstawowe atrybuty krawca, jednak z drugiej strony jest ich tyle, że stosunkowo łatwo jest coś pominąć. Wymieńmy więc dla porządku te najważniejsze rzeczy, których absolutnie nie powinno zabraknąć świeżo upieczonemu krawcowi. szablony krawieckieNajpierw najbardziej chyba charakterystyczne przedmioty, które znajdują się w arsenale wszystkich osób zajmujących się szyciem, czyli igły. Szanujący się krawiec powinien mieć ich pokaźny arsenał, w którym powinny znajdować się różnorakiej długości sztuki. Igły w zestawie powinny obejmować zarówno ręczne jak i maszynowe szycie. Skoro już jesteśmy przy kłujących przedmiotach, to uzupełnijmy je o szpilki oraz coś do obrony przed nimi – naparstek. Przyda się również magnes do łatwiejszego ich zbierania.

Mierzenie, cięcie

Teraz kwestia zdejmowania wymiarów, nanoszenia ich na tkaniny i przygotowywania ich do wykrajania. Tutaj przyda cię centymetr krawiecki, specjalna kredka oraz szablony krawieckie. A czym to wszystko wycinać? Oczywiście nożycami krawieckimi. Warto jest mieć je w kilku różnych rozmiarach, by móc ciąć duże połacie materiału jak też zajmować się bardziej precyzyjnym wycinaniem. Do precyzyjnej pracy przydadzą się także noże obrotowe. Do pracy z szablonami krawieckimi przyda się również kilka arkuszy specjalistycznego papieru lub półpergaminu. Listę podstawowego sprzętu zamykają nici i narzędzia do pracy nad nimi, takie jak rozszywacz oraz obcinacz nici.