Imprezy integracyjne: bardziej pomagają czy szkodzą firmie?

Wyjazdy i szkolenia integracyjne – organizować czy nie? Czy jest sens wydawać pieniądze na budowanie zgranego zespołu, który pewnego dnia, dla własnej obrony, może stanąć solidarnie przeciwko pracodawcy?

Dlaczego pracodawcy praktykują, pomimo kryzysu, w swoich firmach masowo imprezy integracyjne?
– Widzą w tym korzyści dla firmy, nie chcą odbiegać od ogólnie przyjętych standardów, a także ulegają pewnym trendom, czy też bogatej ofercie tego typu imprez na rynku. Podczas takich spotkań pracodawcy mogą komunikować się „na żywo” z całą grupą, co jest szczególnie ważne dla instytucji rozproszonych geograficznie.

Wiele osób w firmach niechętnie jednak w tych imprezach uczestniczy. Czy takie spotkania są potrzebne pracownikom? A może to jest integracja trochę na siłę?
– Idea imprezy integracyjnej niesie w sobie pewną sprzeczność. Należy dobrze się bawić – integrować w ramach obowiązków zawodowych, w obecności szefa lub zewnętrznych obserwatorów, którzy nierzadko są zobowiązani do stworzenia raportu z przebiegu takiego wyjazdu czy szkolenia. Nic dziwnego, że u niektórych taka propozycja budzi opór.

Flores,_velas_y_piedras_muralesyvinilos_48780391__Monthly_XXL
Jaki wpływ na funkcjonowanie firmy ma integrowanie zatrudnionych, co ma z tego pracodawca?
– Korzyści są wyraźne, gdy zespół jest nowy, pojawiają się w nim nowe osoby, a sama integracja nie zawiera ukrytych celów, takich jak ocena i selekcja pracowników. Pracodawca może zyskać lepiej współpracującą ze sobą grupę i lepszą atmosferę w firmie, co z kolei podnosi motywację zatrudnionych do wykonywania zadań. Dużą korzyść niesie też możliwość zebrania całego zespołu w tym samym czasie i miejscu, oraz przeprowadzenie potrzebnego, wartościowego szkolenia. Integracja to możliwość bezpośrednich spotkań w instytucjach rozproszonych geograficznie – na gruncie oficjalnym z menedżerami, a nieformalnie z kolegami z innych oddziałów. Od pracownika zależy, czy wykorzysta tę okazję w celach biznesowych, czy poprzestanie na zabawie.

Czy umiejętność działania w grupie, przećwiczona na integracyjnym zgrupowaniu daje o sobie znać, gdy firma staje przed dużym wyzwaniem i wymaga silnego zaangażowania całej załogi? Jak to zadziała przy poważnych kłopotach, wymagających od pracowników wyrzeczeń?
– Umiejętność działania w grupie kształtuje się, jak już mówiliśmy, podczas całego procesu tworzenia się grupy i zmian, przez które firma przechodzi. Zależy ona w dużym stopniu od właściwego kierowania zespołem i zarządzania całą organizacją, a także od indywidualnych zdolności współpracy jej członków. Wyjazd integracyjny może jedynie wzmocnić dotychczas wypracowane sposoby współdziałania lub być wstępem do pracy nad dalszymi. Ale uwaga! – taka formuła może również zachwiać równowagą grupy, pokazać jej członków w nowych, czasem zaskakujących rolach, lub uwidocznić braki współpracy.

imprezy-integracyjne
Co dla pracodawcy oznacza solidarność pracownicza, zbudowana bądź wzmocniona podczas zorganizowanych imprez? Jaki ma on z niej zysk?

– Solidarność grupy czy dobra współpraca w zespole, motywuje do działania i sprzyja identyfikacji z firmą. W obliczu zmian, przez jakie ona przechodzi, szczególnie związanych z redukcją etatów, będzie czynnikiem utrudniającym podjęcie takich decyzji. Nie ma sensu koszt integracji w przypadku zwolnień, dopiero po redukcjach może mieć ogromne znaczenie.
Zwalnianie ludzi w dobrze współpracującym zespole zawsze będzie oznaczało stratę i konieczność tworzenia czegoś od początku. Czy to oznacza, żeby nie inwestować w budowanie dobrego zespołu?  To tak, jakby czynić założenie, że nie warto tworzyć związku, bo może się rozpaść.

A może z punktu widzenia interesów całej firmy, jej trwania na rynku, powinno być przede wszystkim uczenie pracowników, jak wspólnie radzić sobie w ciężkich chwilach?
– Impreza integracyjna może służyć lepszej komunikacji, w tym motywowaniu do większego wysiłku. Mobilizuje do głębszego zaangażowania w sytuacjach przełomowych dla firmy. Jednak to nie sama impreza temu służy, tylko przedstawiona przy tej okazji strategia. Prezentacja planów firmy „na żywo” daje pracownikom możliwość dopytania o szczegóły lub mniej oficjalnych rozmów na ten temat, np. przy stole. W ten sposób kierownictwo ma szansę, by budować wiarygodność i zaufanie do swojego planu.

Oczywiście nie każdej osobie przypasuje poszczególna forma integracji, czasami wystarczy posłać grupę ludzi i również może być bardzo miło. Ciekawych ofert możemy szukać w Internecie, z mojej strony mogę polecić stronę taakiprezent.pl, gdzie poza wyjazdami są również eventy. Dzięki wspomnianej ofercie można spędzić marzenia poszczególnego pracownika np. za wyjątkowe osiągniecia, zaangażowanie w pracę bądź inne cechy które wyróżniają go na tle grupy.

 

3 komentarze

 1. Norbert pisze:

  popływałbym takim czymś a może polatał….jest gdzieś w Polsce to dostępne??

   
 2. ewelinaP pisze:

  jestem jak najbardziej za takimi imprezami integracyjnymi. Nawet jak są to małe wyjścia na 3-4 godziny, to zawsze można wreszcie luźno pogadać, pobawić się z ludźmi z pracy, poznać się od tej zwykłej codziennej strony, bo w pracy nie zawsze jest jak i kiedy się bliżej poznać.
  skorzystaj z diety on-line: dieta on-line

   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*