Tworzenie muzyki kojarzy się podświadomie z tradycyjnymi instrumentami, ręcznie zapisywanymi nutami na pięciolinii i długimi godzinami spędzonymi nad żmudną i niełatwą nauką gry. Nie da się ukryć, że bez znajomości praw, które rządzą muzyką, nut i poczucia rytmu nie da się skomponować koncertu dla światowej sławy orkiestry. Jednak współczesna technika przychodzi z pomocą wszystkim, którzy zawsze marzyli, aby choć na chwilę stać się muzykiem.

[caption id="attachment_6681" align="alignleft" width="300"]nuty na gitarę Profesjonalny sprzęt pozwoli Ci otworzyć własne studio nagrań[/caption]

Nuty na gitarę, pianino, programy muzyczne do tworzenia muzyki- to wszystko bez problemu znajdziemy dziś w internecie. Wirtualne kursy na DJ-a, czy początkującego gitarzysty? Żaden problem. Tutaj ograniczają nas głównie nasze możliwości finansowe. Ale zakładając, że dysponujemy całkiem niezłą sumką, możemy stworzyć własne studio domowe.

Powiedzmy, że np. grasz całkiem sprawnie na gitarze, znasz się na nutach na gitarę, umiesz komponować proste melodie. Jedyne czego brakuje to reszta „zespołu”, którą z powodzeniem można zastąpić współczesnymi zdobyczami techniki. Podstawowe elementy potrzebne takiemu muzykowi do stworzenia własnego studia to komputer z dobrą kartą muzyczną, odpowiednie oprogramowanie, słuchawki i głośniki oraz klawisze muzyczne. Warto też sprawdzić, czy system operacyjny zainstalowany na komputerze będzie kompatybilny ze wszystkimi sprzętami, jakie mamy zamiar podpiąć. Współczesne komputery są na tyle silne, że do obsługi domowego studia wystarczy laptop- nie trzeba inwestować w zaawansowany komputer stacjonarny. Rodzaj oprogramowania muzycznego zależy wyłącznie od naszych preferencji. Niektóre mają liczne funkcje, wyświetlają nuty na gitarę, klawisze itd. Na początek możemy wybrać program do tworzenia amatorskiego, który jest niedrogi, a pozwoli nieco się wdrożyć w temat. Bardziej doświadczeni muzycy mogą pozwolić sobie na programy z wyższej półki cenowej, które służą już do zastosowania profesjonalnego. W przypadku działania komercyjnego (czyli zakładamy, że chcemy w przyszłości zarabiać na tworzeniu muzyki) konieczne jest wykupienie pełnej wersji programu.

Dużą rolę w domowym studio odgrywają klawisze. Dobrze, jeśli posiadają specjalny stojak do nut na gitarę, czy pianino (to kwestia wygody podczas nagrywania materiału). Pełnowymiarowa klawiatura posiada przynajmniej 61 klawiszy, a także dodatkowe funkcje, którymi można sterować za pomocą przycisków i pokręteł (ułatwiają one pracę z komputerem w trakcie grania). Do odsłuchu przydadzą się dobrej jakości głośniki oraz słuchawki, które dobrze oddają niskie rejestry. W wyposażeniu dodatkowym może znaleźć się stojak do nut na gitarę, a także odpowiednie wygłuszenie.